Czy kiedykolwiek w swoim życiu doświadczyłeś żałoby po utracie bliskiej osoby, rozstania, poczucia straty, samotności, konfliktu czy nagłej choroby? Znam odpowiedź na to pytanie doskonale. Tak. Sama też tego doświadczyłam. Nagłe i trudne sytuacje pojawiają się w życiu każdego człowieka. Niektóre z nich są nie tylko bardzo powszechne, ale też naturalnie stanowią nieodłączną część życia np. pożegnania i śmierć.
Nie jesteś w stanie uniknąć tych sytuacji. A czy wiesz nad czym masz kontrolę i co zależy od Ciebie? Sposób w jaki doświadczasz i przeżywasz te sytuacje, to jak długo istnieją w Twojej przestrzeni. I to z czym z nich wyjdziesz.
Jestem pewna, że nie jedną taką sytuację masz już za sobą. Z czym Cię skonfrontowała? Z bezsilnością, lękiem, złością, poczuciem winy, wstydu, bycia niewystarczającym… ?
Czy myślisz, że każda trudna i niespodziewana sytuacja życiowa musi trwale wywoływać stres i skrajne emocje, które dezorganizują życie? Na szczęście nie. Chociaż u dużej części ludzi niestety tak się dzieje i to bez względu na status społeczny, wykształcenie, wiek, płeć itd.
A czy zadawałeś sobie pytanie dlaczego właśnie tak się dzieje? Ponieważ nie dotarły do nich narzędzia za pomocą których mogliby przeżyć to inaczej, czy poradzić sobie w konstruktywny i prowadzący do stabilizacji sposób.
Od kilkunastu lat jako psycholog wojskowy towarzyszę ludziom w doświadczaniu różnych wymagających natychmiastowego wsparcia sytuacji życiowych i kryzysów. Dzięki temu wiem, co utrudnia im wyjście z kryzysu emocjonalnego i uzyskanie korzystnej dla nich perspektywy. Wiem także, co sprawia że ich trudne emocje są ograniczone do minimum w tym niezwykle wymagającym dla nich czasie.
Znajdziesz tu omówienie najczęściej powielających się trudnych i kryzysowych sytuacji życiowych. Każda z nich jest nieco inna. W każdej pracują nieco inne emocje i mechanizmy. Każda z nich wymaga więc podjęcia nieco innych działań.